פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   כך ייראה מרכז תל אביב בשנת 2040

   אישור תכנית הרבעים בתל אביב תשנה באופן דרמטי את האזורים שבין הים לנתיבי איילון. סיקור שערך אתר מרכז הנדל"ן מראה שיש הבדלים בתכניות לכל רובע, שישפיעו על מרקם החיים. יצאנו עם אילי בר ודודו רשף, בעלי אקו סיטי, כדי להבין איזו עיר נראה בעתיד. צפו

   כך ייראה מרכז תל אביב בשנת 2040
   צילום ועריכה: מרכז הנדל"ן

   בשנים האחרונות קידמה תל אביב את תכנית הרבעים, שמטרתה להסדיר את נושא זכויות הבנייה, ולאחר יותר מעשור אישרה הוועדה המחוזית את תכנית הרובעים 3 ו-4 בעיר. לפי סיקור שערך אתר מרכז הנדל"ן, המשמעות הרחבה של אישורה היא שכל מרכז העיר תל אביב יכלול מעתה עשרות פרויקטים של חיזוק מבנים ותוספת קומות או פינוי-בינוי.

   "עיריית תל אביב, במשך שני עשורים כמעט, ניסתה לעשות סדר בהוראות הבינוי למרכז העיר", אומר אילי בר, מנכ"ל משותף בחברת אקו סיטי, "בסופו של דבר הדברים נקבעו סופית במסגרת תכנית הרבעים - רובע 3 ורובע 4 - וגם ברובעים 5 ו-6 שיפורסמו בעתיד. ההיגיון מאחורי התכנית הוא ליצור איזושהי היררכיה של שימור והתאמה למרקם שהעיר כבר בנויה על פיו".

   "אנחנו נמצאים כעת בבניין ברובע 3, באזור ההכרזה", אומר האדריכל דודו רשף, מנכ"ל משותף בחברת אקו סיטי, "אזור ההכרזה הוא אזור הרבה יותר שימורי, ברובע 3 בעיקר באזור ההכרזה אנחנו מאוד מאוד מדויקים, אנחנו מייצרים את המרפסות בדיוק באותו מתווה קיים שלהם, אנחנו מקפידים על קומת עמודים מפולשת בצבעים הטבעיים של המבנה הקיים, אנחנו מקפידים על גדרות ושערים בגובה נמוך, בין 60 ל-70 סנטימטרים ומגיעים בסופו של דבר לבניין שהוא מאוד מאוד דומה לבניין ההיסטורי ונותנים לו רק עוד קומה חדשה עם נסיגה שהיא כמעט בלתי מורגשת ביחס לרחוב".

   לעומת השמרנות האדריכלית וגובה הבניינים הנמוך שיאפיינו את רובע 3 בעיר, באזור רובע 4 שממזרח התמונה תיראה שונה. רחוב ויצמן הוא אחד הצירים הראשיים בתל אביב והוא דוגמה לאחד מאותם רחובות שסומנו כגבולות גזרה שבהם הבנייה תהיה גבוהה יותר. "אנו הורסים בניין בן ארבע קומות ובונים במקומו בניין בגובה של שמונה קומות, שזה הגובה המקסימלי שתכנית הרבעים תאפשר ברובע 4", אומר בר, "כשאנחנו מדברים על צירים ראשיים שבהם תהיה בנייה גבוהה יותר, אנחנו נראה בהם בניינים חדשים, מעוצבים בצורה יותר מודרנית ביחס לרובע 3, הגובה יעשה הבדל מבחינת חוויית המגורים, מדובר ברחובות רחבים כך שזה לא יעיק, זה תואם את הגודל והנפח של הרחוב".

   "גם ברובע 3 וגם ברובע 4 אנחנו רואים שרמת המחירים נעה סביב 50-60 אלף שקל למטר", אומר אבי לייבוביץ', סמנכ"ל מכירות אקו סיטי, "יש הבדלים שמתייחסים בעיקר לסוג הדירה ולסוג הבניין בהתאמה לרובע שבו הוא נמצא. כמובן שברובע 3, ככל שמתקרבים לים ולפארק המחירים עולים".

   "לאט לאט הרוכשים והתושבים של מרכז תל אביב יתחילו להבין את החלוקה שתכנית הרבעים יוצרת מבחינת סגנונות החיים", מסכם בר, "יש אנשים שההעדפה שלהם היא לסביבה יותר ישנה ונמוכה ובאופן טבעי הוא נמשך אל אזור רובע 3. מי שמחפש בניינים יותר מודרניים וחדשים נמשכים יותר לרובע 4, שהוא יותר מרווח ומתאים למשפחות".

   לאתר חברת אקו סיטי

   להורדת האפליקציה של מרכז הנדל"ן לחצו כאן

   לעוד כתבות ועדכונים בנדל"ן לחצו כאן