פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   איך תבחרו את השמאי הנכון במקרה של תביעת נדל"ן?

   שמאי שמלווה אתכם במהלך תביעה העוסקת בנדל"ן צריך לדעת לשכנע, להיות מוכן לחקירות נגדיות ולהבין בחוק. אלה הכללים לבחירה נכונה של איש המקצוע

   איך תבחרו את השמאי הנכון במקרה של תביעת נדל"ן?
   מרכז הנדל"ן

   אם הייתם מעורבים בעסקת נדל"ן או ביזמות כלשהי שהשתבשו בצורה שאילצה אתכם להגיש תביעה לבית משפט או שאולי דווקא אתם אלה שנתבעים, כדאי שתדעו שבנוסף לעורך דין יש לכם צורך בליוויי של שמאי מקרקעין. דמיינו סיטואציה בה שמאי המקרקעין מטעמכם עומד על דוכן העדים בבית משפט ומולו ניצב עו"ד מנוסה וממולח שעושה כל שביכולתו כדי לחקור אותו ולגרום לעדות שלו לקרוס. זו לא סיטואציה קלה בכלל לשמאי ולכן נדרשת התמחות ספציפית בתחום.

   אז איך בוחרים שמאי מקרקעין מתאים לייצוג בבית משפט, למה כדאי לשים לב? הנה 3 כללים חשובים.

   כלל ראשון -בחרו שמאי או שמאית עם ידע משפטי רחב

   תביעת נדל"ן נשענת כמעט תמיד על שני יסודות - יסוד משפטי ויסוד כלכלי וכדי להצליח צריך לשלב את שני המרכיבים יחד לנוסחא מנצחת. לכן, שמאי מומחה ביצוג תביעות בבית משפט צריך לדעת לתת מענה לא רק להיבטים הכלכליים של התביעה, אלא, צריך גם להבין לעומק את ההיבטים המשפטיים של התיק. השמאי לא סתם מומחה חיצוני שמעריך שווי, אלא אמור להשתלב כחלק מצוות משפטי-כלכלי שמייצג את הלקוח וחותר ביחד להשגת המטרה. שמאי מקרקעין שמבין לעומק גם את הצדדים המשפטיים בתיק ידע כיצד לבצע את חוות דעת שלו בצורה אופטימלית וגם פעמים רבות יציע לעוה"ד פתרונות וכיווני חשיבה כלכליים נוספים בהתאם לסוגי הטענות המשפטיות.

   כלל שני - בחרו שמאי עם יכולות הופעה והתבטאות

   שמאי אינו פוליטיקאי או איש יחסי ציבור אבל כאשר מדובר בהופעה בבית משפט, השמאי צריך למעשה לשכנע את בית המשפט לאמץ את חוות דעתו. זה כמובן דורש יכולות הופעה והבעה ברמה גבוהה. למעשה לא די ביכולת התבטאות רהוטה, אלא, השמאי צריך בעצם לדעת לדבר בשפה של השופט ולא בשפה טכנית - הוא הרי, השופט, זה שיחליט מי זוכה בתיק. לכן, לא די בשמאי שיודע להכין חוות דעת מקצועית טכנית שאותה רק שמאים מצליחים להבין כראוי.

   זוג מתייעץ עם יועצת (ShutterStock)
   שמאות אינה רק הערכות שווי (צילום אילוסטרציה: shutterstock)

   כלל שלישי - אין תחליף לניסיון ועבודה קשה

   במסגרת התביעה כל צד משתדל להגיש חוות דעת מקצועית ומנומקת של שמאי מטעמו. אז איך בית המשפט אמור להחליט מי צודק? כאן מגיע שלב החקירות הנגדיות. כדי לפסול את הדעה של מומחה בבית משפט, עורך הדין ינסה בחקירה הנגדית להראות שמדובר בשמאי לא מקצועי ולא אמין. הוא יחפש סתירות בתוך חוות הדעת, אמירות שאינן מבוססות ב- 100%, כשלים טכניים, אי התאמה בין אמירות של אותו שמאי לבין דברים שאמר בתיקים אחרים, בתקשורת, בירחון מקצועי ועוד ובקיצור עורך הדין יהפוך כל אבן כדי למצוא בעיות בחוות הדעת שהוגשה או אצל השמאי עצמו אישית. המטרה כאמור, לגרום לשמאי להיראות פחות מקצועי ופחות אמין.

   לכן, שמאי מקצועי עם ניסיון רב בחקירות, יכין מראש את חוות הדעת בידיעה שכל מילה שכתובה בה וכל נתון שמצויין בה או שדווקא לא צויין בה, עשויים לעורר שאלות מפתיעות בזמן החקירה. השמאי יבצע "סימולצית חקירה צולבת" לעצמו מראש ויתקן כל פגם אפשרי עוד לפני הגשת חוות הדעת. זה גורר עבודה רבה וקשה יותר, אבל כמו שנאמר, קשה באימונים - קל בקרב.

   לעוד כתבות ועדכונים בנדל"ן לחצו כאן

   להורדת האפליקציה של מרכז הנדל"ן לחץ כאן

   לאתר החברה